Elektronik Paraları Tanıyalım - Papara, Tosla, ininal, Peple, Param, Fastpay, Paycell, Cmt Cüzdan

Merhaba, yakın zamanda popüler hale gelen elektronik para ( E-para ) ile ilgili firmaları inceleyeceğiz ve sorularınızı yanıtlayacağız. Elektronik para hizmeti veren firmaların en büyük avantajı bilgisayar ve mobil cihazlarımızdan çok kısa süre içerisinde aktif ederek hemen kullanmaya başlayabilmemiz. Kredi ve avans sistemleri olmadığı için sözleşme imzalamanıza ihtiyaçta bulunmamaktadır.

Elektronik Paraları Tanıyalım - Papara, Tosla, ininal, Peple, Param, Fastpay, Paycell, Cmt Cüzdan

Merhaba, yakın zamanda popüler hale gelen elektronik para ( E-para ) ile ilgili firmaları inceleyeceğiz ve sorularınızı yanıtlayacağız. Elektronik para hizmeti veren firmaların en büyük avantajı bilgisayar ve mobil cihazlarımızdan çok kısa süre içerisinde aktif ederek hemen kullanmaya başlayabilmemiz. Kredi ve avans sistemleri olmadığı için sözleşme imzalamanıza ihtiyaçta bulunmamaktadır.

Elektronik Paraları Tanıyalım - Papara, Tosla, ininal, Peple, Param, Fastpay, Paycell, Cmt Cüzdan
23 Nisan 2020 - 16:12

Elektronik para hizmeti veren firmalar hesap açılış sonrası, sadece kendi hesabınıza yine kendi hesabınızdan para yatırabilirsiniz.
Örneğin: Ad Soyad isimli bir hesap açtıysanız ( TC numarası kontrol edilmektedir. ) yine Ad Soyad isimli ( TC numarası aynı ) hesaptan yükleme yapılabilir.

Mart 2020 itibariyle BDDK'dan izinli olarak faaliyet gösteren ve bizimde inceleyeceğimiz firmalar aşağıdaki gibidir;

Elektronik Para ve Ödeme Hizmeti veren firmalar
* Papara ( Papara Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. )
* Tosla ( Aköde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş )
* ininal ( İninal Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. )
* Peple ( Paladyum Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. )
* Param ( PARAM, TURK Elektronik Para A.Ş. )
* Cmt Cüzdan ( CEMETE ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME HİZMETLERİ A.Ş. )
* Fastpay ( DenizBank A.Ş. )
* Paycell ( Turkcell A.Ş. )

Bankalar arası 7/24 transfer hizmeti veren firmalar
Nöbetçi Transfer ( Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. )

Papara

Şuanda en popüler ve kullanışlı olan elektronik para hizmeti veren firmalarından birisidir.
Detaylara girmeden önce belirtmemiz gerekiyor elektronik para hizmeti veren firmalar 365 gün 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Mesai saati, resmi tatil vs. gibi zaman dilimlerinde de hizmetlerine ara vermemektedir.

Öncelikle hesap açmak için https://www.papara.com web sayfasından veya mobil uygulamasıyla üyelik açmanız gerekmektedir.
3 tip üyeliği bulunmaktadır.
*    Onaysız Hesap ( Tc kimlik bilgileriyle onaylanmamış hesap ) - Aylık işlem limit 750 TL
*    Onaylı Hesap ( Tc kimlik bilgileriyle onaylanmış hesap ) - Aylık işlem limit 50.000 TL
*    Sözleşmeli Hesap ( Kurye aracılığıyla gelen sözleşme ve isminizin yazılı olduğu fiziki kart ) - Kurye ve kart ücreti bulunmamaktadır.  - Aylık işlem limit 250.000 TL

Onaysız hesap para yatırabilir, bir başka papara hesabına para gönderebilir ( cep telefonu numarası, e-posta adresi veya üyelik numarasıyla gönderilebilir. ) fakat hesabına para çekemez.

Onaylı hesaba geçmek için nüfus cüzdanı veya Tc yeni kimlik kartınızdaki bilgilerle doğrulama yapmanız gerekmektedir. Tüm işlemleri online olarak yapabilmektesiniz evrak imzalama ve kuryeleme gibi bir işleminiz bulunmamaktadır.

Üyelik ve tiplerini anlattıktan sonra hangi bankalardan para yatırıp çekebileceğimizi açıklayacağız.

Para yatırma işlemlerini Garanti Bankası, Qnb Finansbank, Yapı Kredi, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank, Ing Bank, Odeabank, Kuveyttürk, Abank, Türkiye Finans, alBaraka, Ptt hesaplarına ( Giriş yapınca size vereceği iban ve üyelik numarasını açıklama kısmına yazarak hızlıca PAPARA hesabınıza kolayca para yükleyebilirsiniz. )
Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Qnb Finansbank ( Enpara dahil ) ile yaptıkları özel bir entegrasyon sayesinde para yüklemeleriniz 1-5 dakika içerisinde yüklenmektedir.
Diğer bankalara yüklemeler 15-60 dakika sürebilmektedir.
Eğer bu bankalar arasında olmayan bir bankadan işlem sağlayacaksanız hızlı para yatırması olan AKBANK, GARANTİ BANKASI, YAPI KREDİ gibi bankalara EFT gönderebilirsiniz. Açıklama kısmına üyelik numaranızı yazmanız işlem süresini çok hızlandıracaktır.

Yatırdığınız tutarları limitleriniz dahilinde ister harcayabilir ( sanal veya fiziki kartınız varsa ), istersenizde bir başka birisine gönderebilirsiniz.

Para çekme işlemlerini yapabileceğiniz bankalar;
Para yatırma kısmında olan tüm banka hesaplarına anlık para çekebilirsiniz sadece PTT hesaplarına para çekilememektedir.
Ayrıca listede olmayan bankalara da para çekme işlemi uygulamak istiyorsanız bankaların EFT saatlerini beklemeniz gerekmektedir.
( Mart 2020 öncesinde para çekme ücreti 1TL olan işlem ücretini de artık kaldırdılar. Para çekmek artık tamamen ÜCRETSİZ )

Mart 2020 itibariyle PAPARA, CASHBACK aktif hale getirmiştir. Yani artık anlaşmalı olduğu firmalardan alışverişlerinde belirtilen tutarlarda indirim sağlamaktadır. İndirimler anında hesaba yansımaktadır talebe göre toplu olarak bir sonraki ayda yüklenmektedir.

Ayrıca bu güncelleme ile fatura ödeme imkanı da tanınmıştır ve ciddi sayıda firma bulunmaktadır. 

Fiziki kartlarında temassız özelliği bulunmaktadır. Bu sayede pos cihazlarında hızlıca ödeme yaparak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Aylık kullanım ücreti, harcama ücreti gibi gizli ücretler bulunmamaktadır.

Sadece hesabınıza gelen transfer sayısı aşırı olduğu durumda hesabınız aşırı kullanım / ticari hesap olarak nitelendirilecek ve her gelen işlemden %3.4 kesinti yapılacaktır.

 

Tosla

Papara'nın piyasada çok duyulmasından sonra AKBANK'a ait olduğunu bildiğimiz firmada elektronik para hizmetine başlamıştır.

Hesap açma işlemi sadece mobil uygulama üzerinden yapılmaktadır ve çok kısa sürede hesabınız aktif edilmektedir. Para yatırma için bankaların vadesiz hesaplarına bağlı ATM ( Banka hesap kartı ) kullanabilirsiniz. İlk üye olduğunuzda aylık 750TL olan işlem limitini 19.999TL'ye çıkarmak için yapmanız gereken tek şey size ait olan bir bankadan uygulama içerisinde IBAN'a 1TL ve üzeri işlem sağlamanızdır. Bakiyeniz TOSLA hesabınıza yüklenecektir ve kimlik doğrulamanızda yapıldığı için limitleriniz yükselecektir.

Para yükleme için AKBANK'a ait olan IBAN, banka kartı ve AKBANK atmlerinden ( Tosla menüsünden kartsız referans numarası ile ) işlem sağlayabilirsiniz. Hiçbir ücret almadan anında hesabınıza aktarılmaktadır.
UYARI: KREDİ KARTI ile asla yükleme yapılamamaktadır.

Para çekme olarak AKBANK harici bankalara işlemleriniz EFT saatleri içerisinde ( Banka çalışma mesai saatleri ) olması gerekmektedir.

Yani AKBANK hesabınız varsa sizin için kullanışlı olabilmektedir.

PAPARA'da olduğu için cep telefonu numarası ile istediğiniz kişiye para gönderebilirsiniz. ( Hesabı olmasa bile para göndebilirsiniz, kişi gönderdiğiniz numara ile üye olduğunda kolayca hesabındaki parayı kartsız AKBANK ATM üzerinden veya doğrulama sonrası bankasına parasını ücretsiz olarak çekebilmektedir.

Uygulama içerisinde zaman zaman kampanyalar yapılmaktadır. X tutarı kadar harcamaya X firmasında X tutarında kupon mantığında.
Fatura ödeme gibi bir hizmeti bulunmamaktadır.
 

ininal

ininal bu sektörde eski firmalardan bir tanesidir. Üyelik açmanız mobil uygulama üzerinden yapılmaktadır. Cep telefonu numaranıza bağlı olarak para gönderip / alabilirsiniz.

ininal'in en kötü diyebileceğimiz özelliği aylık kullanım limiti 750TL'dir. Kimlik doğrulama vs. sistemi olmayıp limitleri yükseltmemektedir.
ininal'e banka / kredi kartınızdan 1-2TL gibi düşük bir ücrete bakiye ekleyebilirsiniz. Tutara bağlı kalmadan sabit bir işlem ücreti alınmaktadır.

ininal kartlarını bazı marketler ve teknoloji mağazaları satmaktadır. Düşük bir ücret karşılığı satın alarak, aldığınız kartı hesabınıza tanımlayarak bakiyeyi kartınızda da kullanabilirsiniz.

Sanal kart imkanı tanımaktadır. Bu sayede gelen yada yüklediğiniz tutarı elektronik ortamda kullanabilirsiniz.

Fiziki pos ve sanal pos cihazlarında kullanmanızda bir engel bulunmamaktadır.

ininal kartlarda aylık kullanım ücreti bulunmaktadır. Aylık 2TL'dir. Kullanmadığınız ay geriye dönük bir işlem sağlanmamaktadır.

ininal 2020'de fiziki Visa Kart özelliği ile atmlerden aylık 300TL para çekme hakkı tanınmıştır.

Paycell

Turkcell'a ait bir elektronik para hizmeti veren BDDK lisansı almış bir firmadır.
Sadece telefona uygulama olarak hizmet vermektedir. Yani web arayüz hizmeti bulunmuyor.
Telefona kuracağınız uygulama ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üyelik anında cep telefonu ve e-posta adresinizi doğrulamanız istenecektir.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra aylık 2000TL limitli olarak bakiye yükleme ve transferi sağlayabilirsiniz.

Bakiye yüklemek için öncelikle en az 1 sanal karta ihtiyacınız var. Uygulama içerisinden ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz. Sanal kart ile yüklediğiniz bakiyeyi harcayabilirsiniz. ( 3D secure işlemine uygundur. )

Fiziki karta alarakta ( Şok marketlerde zaman zaman kampanyası oluyor 5TL karşılığı alabilirsiniz. ) yüklediğiniz bakiyeleri dilediğiniz mağazalarda harcayabilir, yakıt alabilir veya banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Eğer hesabınızı Turkcell Abone Merkezlerine giderek doğrulamak istediğinizi belirtirseniz sizden istenecek evraklarla hesabınızın limitini aylık 10.000TL'ye kadar çıkarabilirsiniz. ( İstenilen evraklar adınıza ait bir fatura veya yerleşim yeri belgesi. Tabi değişiklik gösterebilir mutlaka görüşme sağlamanız yararlı olacaktır. )

Paycell'in bu kadar düşük limitli olması sebebiyle fazla tercih edildiğini söyleyemeyiz. Ayrıca Paycell'de bazı kullanıcılar hesaplarının bir anda blokeye alındığını ve çok uzun süre kullanamadıklarını belirtmişlerdir. Bu konuda maalesef çok fazla güven arz etmiyor.
 

Fastpay

Denizbank A.Ş.'ye ait bir uygulama. Elektronik paradan daha fazlası.
Yüklediğiniz para ile ister bir başka kullanıcıya ( Fastpay üyeliği olmasa bile ) para gönderebilirsiniz. Fastpay üyeliği olmayan kişi denizbank atmlerinden telefonuna giden şifre ile para çekebilecektir.

Yüklediğiniz tutarları sadece göndermek zorunda değilsiniz. Fatura ödeyebilir, bazı illerdeki toplu taşıma kartlarına yükleme, oyun pinleri için ödeme sağlayabilirsiniz.

Hesabınızda bulunan bakiyeyi yine istediğiniz hesaba transfer edebilirsiniz. ( İşlem ücreti bulunmamaktadır. ) İşlem yaparken yine kontrol etmenizi öneririm.

İşlem limitleri denizbank müşterisi olan veya olmayan olarak farklılık göstermektedir.
Güncel işlem limitlerine https://www.fastpay.com.tr/islem-limitleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Hesaba bakiye yükleme seçenekleri;
Havale / Eft
Banka kartı ( Vadesiz bir hesaba bağlı banka kartı ile anında bakiye yükleme. ) Kredi kartı kesinlikle kabul edilmemektedir.
Denizbank Atm - Fastpay seçeneğinden.

Peple

İlk adı peppara olan firma sonrasında adını peple olarak değiştirdi. Papara isim benzerliğinden olduğunu düşünüyorum.

Peple'de papara gibi bir sisteme sahip. Kendi adınıza hesap açıyorsunuz. Üye olurken tc gibi doğrulanacak bilgileri alıyorlar. Tc bilgilerinizi doğruladıktan sonra ve hesabınıza ilk bakiye yüklemenizden sonra hesabınızın limitleri yükseliyor. Fiziki kart alarak limitleri daha da yükseltebilirsiniz.

Güncel limitleri https://www.peple.com.tr/sikca-sorulan-sorular sayfasından inceleyebilirsiniz. Limit konusunda papara kadar esnek davranmadıklarını belirtmemizde fayda var.

Papara'dan farklı olarak hesabınıza kredi kartınızla ( sadece size ait ) bakiye ekleyebilirsiniz. Fakat bu bakiyeyi de sadece fatura ödeme, peple kartla harcama gibi kullanabilirsiniz. Bir başka kullanıcıya aktarım yapamamaktasınız.

Çalıştıkları banka sayısı yüksek sayıdadır buda size avantaj sağlayacaktır.

Para çekme ücreti 2TL olarak belirtilmiş fakat işlem anında karşınıza çıkmaktadır.

Kampanya sayısı çok fazla olmadığı için çok adı duyulmasa da ücretsiz fiziksel kart vermesi güzel bir avantaj.

Bu haber 2966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum